Pielęgnacja włosów farbowanych | Czego unikać przy farbowanych włosach?

Farbowane włosy z pewnością potrzebują szczególnej pielęgnacji i uwagi. Te z was, które porzuciły swój naturalny kolor, z pewnością znają problem wypłukującej się farby. Jak temu zaradzić? Poniżej pięć rzeczy, których należy unikać przy farbowanych włosach.

Wysoka temperatura

Wiadome jest, że wysoka temperatura ma szkodliwy wpływ na nasze włosy, niezależnie od tego, czy używamy farb do włosów, czy nie. Niestety, włosy farbowane są bardziej narażone na jej szkodliwy wpływ. Częste używanie lokówki, prostownicy czy gorącego nawiewu suszarki może prowadzić do ich przesuszenia, a co za tym idzie - spowodować szybsze wypłukiwanie się farby.

Promienie słoneczne

Moje pierwsze farbowanie włosów było wyjątkowo nieudolne. Był to ciemny brąz Palette, pierwsza klasa gimnazjum i dzień zakończenia roku szkolnego. Szczęśliwie, dzięki ogromnym upałom i mocnemu słońcu straszna czerń rozjaśniała do pięknego, czekoladowego brązu. Według powszechnej opinii, latem w ogóle nie powinno się farbować włosów. Jeżeli się już na to zdecydujemy, musimy zapewnić im szczególną ochronę - używać kosmetyków z filtrem, silikonami, lub po prostu tych chroniących przed wysoką temperaturą. Jeżeli nie mamy takich w zanadrzu, wystarczy czapka lub kapelusz.

Chlor

Często chodzicie na basen? Musicie liczyć się z tym, że chlor może negatywnie wpływać na trwałość koloru waszych włosów. Jeżeli korzystacie latem z odkrytych pływalni, problem może być jeszcze większy. Dobrym wyborem będzie noszenie czepka. Podobno skutecznym sposobem jest również zwilżanie włosów zwykłą, niechlorowaną wodą przed wejściem do basenu. Z pewnością nie zaszkodzi też terapia nawilżająca po każdej wizycie.

Szampony przeciwłupieżowe

Na każdym babskim forum, przy pytaniu "jak szybko pozbyć się farby z włosów" pada odpowiedź: Head&Shoulders. Niestety, jeżeli zmagacie się z łupieżem i używacie szamponów tego typu, musicie liczyć się z dużo szybszym wypłukiwaniem się koloru. W takim wypadku warto używać przeciwłupieżowego produktu tylko do skóry głowy, a pasma myć innym kosmetykiem.

Cytryna, miód, rumianek

Farbowane brunetki i szatynki muszą zwracać szczególną uwagę na składniki kosmetyków przeznaczonych do włosów. Niektóre z nich posiadają składniki, które są odpowiedzialne za ich rozjaśnianie. To, że włosy są farbowane niczego nie zmienia - ich kolor nadal może się zmienić. Produkty z cytryną, miodem czy rumiankiem zazwyczaj są przeznaczone dla blondynek, a na ich opakowaniach umieszczona jest stosowna informacja. Znajdziemy jednak kosmetyki dla różnych typów włosów - łamliwych, cienkich, pozbawionych objętości, przetłuszczających się - które mogą zawierać wymienione wcześniej składniki. Warto przeprowadzić przegląd swoich produktów do włosów i zrezygnować z tych, które pomimo tego, że służą nam w konkretnym przypadku, szkodzą nam w innym zakresie.

A co wy dopisałybyście do tej listy? Czego waszym zdaniem powinno się unikać przy farbowanych włosach?

~ Natalia

Zobacz też: